Dragi părinți,

Parohia Bălăceanca organizează anul acesta în luna iulie a doua ediție a proiectului intitulat Școala de Vară. Ne bucurăm să va prezentăm proiectul și să vă aducem informații necesare pentru înscrierea copiilor dumneavoastră.

Persoane implicate direct: 35 elevi cu vârste cuprinse între 7 – 16 ani, 4 cadre didactice de la diferite licee și facultăți din București, preoții parohiei Bălăceanca, voluntari ai Parohiei Bălăceanca.

Activitățile propuse:

Școala de vară se va desfăura în luna iulie, două zile pe săptămână, câte două ore cursul după cum urmează:

1. Săptămâna 2-8 iulie: Istorie (Domnii Țărilor Române, Lupta pentru Unire)
  2. Săptămâna 9-15 iulie: Geografie (Munții și Apele României)
  3. Săptămâna 16-22 iulie: Artă și Folclor (Tradiții și Obiceiuri românești)
  4. Săptămâna 23-29 iulie: Română (Evoluția limbii literare românești, Mitropoliții Antim Ivireanul și Dosoftei al Moldovei. Expresii Românești. Moduri greșite de exprimare).

Programul de mai sus este unul orientativ. El se va definitiva până la sfârșitul lunii iunie în funcție de programul personal al profesorilor implicați. Programul final îl vom afișa pe situl parohiei noastre până la finele lunii iunie.

Pentru înscriere este necesar completarea unui formular pe care îl veți găsi la biserică sau aici: Fisa de inscriere.

Nu asigurăm masă copiilor! Fiecare copil să aibă la el un pachețel de mâncare. Dacă însă vom găsi sponsori, vom oferi copiilor covrigei, fructe, biscuiți, produse neperisabile.

Numărul de copii admiși este de maxim 35!

Școala de vară se va finaliza cu un CONCURS.

Copiii cu cea mai mare prezență vor merge într-un PELERINAJ GRATUIT la Alba Iulia – Aiud.

Sustine activitatile nostre printr-o Donatie:

Contact: Pr. Iordăchescu Constantin 0771660499     și      Pr. Troi Cristian Florin 0721304875